Večna dilema je kako je z DDV-jem pri odpisu dolga oziroma terjatve?
V Obligacijskem zakoniku je določeno, da terjatve zastarajo v petih letih, a za zastaranje terjatve iz naslova gospodarskih pogodb, je zastaralni rok tri leta. Ali terjatev izhaja iz gospodarske pogodbe ali ne, je potrebno upoštevati, da se položaj gospodarskega subjekta določa na podlagi tega, ali subjekt opravlja pridobitno dejavnost.
Ker pa je pri odpisu zastaranih obveznosti dilema ali je potrebno DDV obračunati (vrniti) ali ne, je Davčna uprava odgovorila v pojasnilu št. 4320-58562/2001-2-01-620-03, z dne 23.02.2012, da v primeru zastaranja obveznosti do dobavitelja ni potrebni popravljati vhodnega DDV, če se davčna osnova pri tem ni spremenila. Torej DDV se mora popraviti, če je bil pri odpisu DDV višji ali nižji od vhodnega DDV do katerega je bil zavezanec upravičen.
Medtem ko pa v primeru, da vam kupec ne plača računa zaradi zastaranja, slovenska zakonodaja ne omogoča zmanjšanja DDV. Omogoča pa zmanjšanje DDV v primeru pravnomočnega sklepa sodišča o zaključenem stečajnem postopku, o uspešno zaključenem postopku prisilne poravnave in sicer v znesku, ki je bil določen s postopkom. Prav tako lahko prodajalec zmanjša DDV, ko prejme pravnomočni sklep sodišča o ustavitvi izvršilnega postopka in če je bil davčni zavezanec, ki vam dolguje izbrisan iz sodnega registra oziroma drugih evidenc. Če pa seveda prejmete naknadno plačilo, pa morate od prejetega nakazila obračunati DDV.
V letu 2011 je sprememba ZDDV-1 omogočila, da lahko popravite (zmanjšate) DDV že od priznanih terjatev, ki ste jih prijavili v postopek prisilne poravnave oz. stečajnem postopku. In seveda, če naknadno prejmete plačilo morate od prejetega plačila obračunati DDV.
Komentiranje je onemogočeno.