S 1. januarjem 2015 je v veljavo stopil celotni Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1), kar pomeni da so začeli veljati tudi predpisi v povezavi z osebnim dopolnilnim delom.
Osebno dopolnilno delo lahko opravlja le fizična oseba, pri čemer njen status ni pomemben. Tovrstno delo lahko torej opravljajo tudi brezposelni, študentje ali upokojenci. Pod osebno dopolnilno delo bodo, v skladu s Pravilnikom o osebnem dopolnilnem delu, spadala le določena dela, ki jih najdete v Prilogi 1 Pravilnika. Tovrstna dela pa se lahko opravljajo le pod pogojem, da se ne opravljajo za pravno osebo ali samozaposleno osebo.
Osebno dopolnilno delo morate pred pričetkom priglasiti pri AJPESU (preko spletnega portala AJPES ali osebno na upravni enoti). Tovrstno delo lahko opravljate le na podlagi vrednotnice, ki se glasi na vaše ime. Vrednotnico lahko pridobite z vložitvijo zahtevka preko portala e-Uprava ali osebno na izbrani upravni enoti. Vrednotnica stane 9,00 EUR, z njo pa se izvajalcu osebnega dopolnilnega dela krijejo prispevki za socialno varnost.
V primeru del, ki se opravljajo za znane naročnike mora vrednotnico kupiti naročnik, v primeru del ki se večinoma opravljajo za neznane naročnike, pa mora vrednotnico kupiti izvajalec sam. Vrednotnica je veljavna 1 koledarski mesec za posameznega izvajalca del.
Omejena pa bo tudi višina prihodkov iz naslova osebnega dopolnilnega dela. Prihodek iz naslova osebnega dopolnilnega dela v posameznem polletju koledarskega leta ne sme presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v RS v preteklem koledarskem letu (1. odstavek, 14. člena ZPDZC-1). Izvajalec osebnega dopolnilnega dela pa mora na polletni ravni o doseženih prihodkih poročati tudi davčni upravi. Poročilo se izdela na podlagi izdanih računov, ki se za vsako opravljeno delo izdajajo v najmanj dveh izvodih (5.člen Pravilnika o osebnem dopolnilnem delu).
Komentiranje je onemogočeno.