Delavec med trajanjem delovnega razmerja ne sme brez pisnega soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati poslov, ki jih dejansko opravlja delodajalec in pomenijo za delodajalca konkurenco. Če delavec krši prepoved konkurence, lahko odgovarja odškodninsko, disciplinsko ter ima možnost redne ali izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Pogoj pa je, da delavec za to isto delo dobi plačilo. V kolikor plačila ne prejme, to ni pridobitna dejavnost in ne gre za kršitev konkurenčne prepovedi.
Prepoved konkurence se lahko dogovori tudi za čas po prenehanju delovnega razmerja in tu govorimo o konkurenčni klavzuli. Konkurenčna klavzula pa velja le, če je izrecno dogovorjena med strankama in mora vsebovati zakonsko predvidene sestavine. Dogovor o konkurenčni klavzuli je predvsem v interes delodajalcu, še posebej, če delavec pri svojem delu pridobiva posebna tehnična, proizvodna ali poslovna znanja in zveze. Prav zato so v zakonu o delovnih razmerjih navedene še druge sestavine, ki pa so v korist delavca.
- Če klavzula ni v pisni obliki, delavca ne zavezuje.
- Najdlje se lahko dogovori za obdobje dveh let po prenehanju pogodbe o zaposlitvi.
- Lahko se dogovori le za primere prenehanja pogodbe o zaposlitvi s sporazumom med strankama, redne odpovedi delavca, redne odpovedi delavcu iz krivdnega razloga ali izredne odpovedi delavcu s strani delodajalca.
- Dogovori se praviloma samo za pogodbe o zaposlitvi, sklenjene za nedoločen čas. Izjema so pogodbe za določen čas, ki se sklepajo z vodilnimi delavci, poslovodno osebo ali prokuristom.
- Denarno nadomestilo za spoštovanje konkurenčne klavzule, ki znaša najmanj 1/3 povprečne mesečne plače delavca v zadnjih treh mesecih pred prenehanjem pogodbe o zaposlitvi. Če nadomestilo ni določeno s pogodbo o zaposlitvi, je konkurenčna klavzula neveljavna.
Delodajalec in delavec se lahko kadarkoli sporazumno dogovorita o prenehanju veljavnosti konkurenčne klavzule, četudi jo je delodajalec že uveljavljal. Prav tako konkurenčna klavzula ne velja, če delavec odpove pogodbo o zaposlitvi zaradi kršitev pogodbe na strani delodajalca.
Komentiranje je onemogočeno.