Davčno potrjevanje računov natančno urejata Zakon o davčnem potrjevanju računov in Pravilnik o izvajanju Zakona o davčnem potrjevanju računov. Spodaj na kratko povzemamo poglavitne informacije, ki jih sporočata oba dokumenta.
Kako bo potekalo davčno potrjevanje računov?
Samo davčno potrjevanje računov bo potekalo tako, da se bo elektronska naprava za izdajanje računov preko interneta povezala s centralnim informacijskim sistemom FURS-a, ki bo potrdil ter shranil podatke o računu v času njegove izdaje. Na FURS boste torej posredovali le podatke o računu, ne pa računov samih. V potrjevanje boste lahko pošiljali vse izdane račune, ne le gotovinskih.
Kdo je zavezanec za davčno potrjevanje računov?
Vsaka oseba, ki hkrati izpolnjuje vse tri spodaj navedene pogoje:
- Je dolžna voditi poslovne knjige in evidence: na podlagi tega pogoja se npr. izločijo osebe ki opravljajo osebno dopolnilno delo, ne izključuje pa npr. normirancev.
- Mora izdati račun: na podlagi tega pogoja se izločijo npr. plačila članarin.
- Prejme plačilo v gotovini: ne glede na to ali gre za delno plačilo ali pa za predplačilo.
Račun pri gotovinskem računu morate izdati najkasneje ob prejetju plačila z gotovino. V izjemnih primerih ga lahko izstavite tudi vnaprej, npr. prodaja na terenu.
Katere podatke mora vsebovati račun namenjen davčnemu potrjevanju?
Poleg podatkov določenih s predpisi o DDV in davčnemu postopku morajo računi namenjeni davčnemu potrjevanju vsebovati še: točen čas izdaje računa, oznako fizične osebe, ki izdaja račun (oznako osebe določi zavezanec sam), enkratno identifikacijsko oznako (EOR*), zaščitno oznako izdajatelja (ZOI**) in QR kodo.
*EOR
Za vsak račun jo bo ustvaril informacijski sistem in bo sestavljena iz 32 znakov. Služila bo kot dokazilo, da je račun potrjen pri FURS-u. V primeru težav z npr. internetno povezavo se račun izda brez EOR. Račun se potrdi naknadno.
**ZOI
Bo enkratna in jo bo ustvarila elektronska naprava za izdajo računov na podlagi davčne številke zavezanca, časa izdaje računa, številke računa ter vrednosti računa. ZOI se bo na računu navedla v tekstovni obliki (32 znakov) in v obliki QR kode.
Kako mora biti sestavljena številka računa?
Številka računa namenjenega davčnemu potrjevanju mora vsebovati oznako poslovnega prostora (npr. TRG1), oznako elektronske naprave za izdajo računov (npr. BLAG2) in zaporedno številko računa (npr. 465).
Primer računa namenjenega davčnemu potrjevanju lahko vidite spodaj.
Obveznosti pred začetkom davčnega potrjevanja računov?
- Sprejem internega akta, kjer se predpišejo pravila za številčenje računov, popiše poslovne prostore kjer se izdajajo gotovinski računi in dodelitev oznak tem poslovnim prostorom. Vzorce internih aktov bo objavil FURS. Interne akte se ne posreduje FURS-u, morate pa jih predložiti v primeru davčne kontrole.
- Prevzem namenskega digitalnega potrdila.
- Posredovanje podatkov o poslovnih prostorih, kjer se izdajajo računi. Podatki o poslovnih prostorih morajo vsebovati informacije o davčni številki zavezanca, oznako poslovnega prostora (ki je določena v internem aktu), identifikacijska oznaka stavbe (samo če račune izdajate v nepremičnem poslovnem prostoru), naslov poslovnega prostora, vrsto poslovnega prostora, podatek o proizvajalcu programske opreme s katero izdajate račune in datum začetka veljavnosti podatkov.
Načini davčnega potrjevanja računov?
Davčno potrjevanje računov lahko v prehodnem obdobju izvajate na tri načine.
- Preko elektronske naprave.
- Do konca prehodnega obdobja (31.12.2017) lahko račune še vedno izdajate iz vezane knjige računov. Te račune morate nato z uporabo namenskega digitalnega potrdila naknadno potrditi pri FURS-u.
- Z uporabo aplikacije »MINI BLAGAJNA«, ki bo brezplačna in jo bo na svoji strani omogočil FURS. Aplikacija bo primerna za podjetja, ki izdajo manjše število gotovinskih računov.
Obvestilo o računu in obveznosti kupca?
Obvestilo, ki ga lahko vidite spodaj bo moralo biti na vidnem mestu v vsakem poslovnem prostoru, kjer se izdajajo gotovinski računi. Obvestilo morajo uporabljati tudi zavezanci, ki račune izstavljajo iz vezane knjige računov.
Finančna uprava je pripravila tudi zloženko o davčnih blagajnah, kjer so predstavljene poglavitne informacije. Pomoč in informacije so vam na voljo tudi na spletni strani Finančne uprave RS pod rubriko Davčne blagajne in VKR.
Komentiranje je onemogočeno.